5 ADIMDA INSTAGRAM’DA REKLAM NASIL VERİLİR?

Yazar: lifemedyam.com

Bu yazıyı okuduğunuza göre siz de Instagram’da reklam vermek isteyenlerdensiniz ya da 5 Adımda Instagram’da reklam nasıl verilir bunu öğrenmek isteyenlerdensiniz.

Bu yazımda Facebook Power Editor ile adım adım 5 Adımda Instagram’da reklam nasıl verilir? sorusunun cevabını vermeye çalışacağım.

Öncelikle belirteyim hemen hemen her büyüklüklükte şirket ve işletme artık Instagram’da reklam verebilir.

1- Facebook sayfanızı Business Manager’a bağlayın

Instragram’da reklam vermeye başlamak için atacağınız ilk adım Facebook sayfanızı yine Facebook’da bulunan Business Manager’a bağlamak. Eğer halihazırda bu işlemi yaptıysanız bu adımı geçebilirsiniz.

Ancak Facebook Business Manager’ı kurmanız şart. Facebook for business sayfasının en altında “Başla” butonunu görebilirsiniz.

Bir sonraki adımda işiniz veya şirketiniz ile ilgili soruları cevaplamanız gerekiyor.

\"2-Business

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ardından Facebook sayfanızı seçmeniz gerekecek. Ama bir sayfanız yoksa kolay bir şekilde açabilirsiniz.

\"3-Business

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kişisel bilgilerinizi doldurmanız gerekiyor.

\"4-Business

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eğer Business Manager hesabını kurup henüz Facebok sayfanıza bağlamadıysanız Business Manager’a giderek sayfanızı eklemeniz gerekiyor. Bunu yapmak için Business ayarlarından sayfayı seçmeniz gerekiyor.

\"5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2- Facebook Reklam Hesabınızı Business Manager’a ekleyin

Bir sonraki adım olarak Instagram için kullanmak istediğiniz Facebook reklam hesabınızı Business Manager’a bağlamanız gerekiyor. Bunu yapmak için Business ayarlarından reklam vermek istediğiniz sayfa hesabını seçiniz.

 

\"9-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Buradan Facebook reklam hesabınızı Business Manager’a ekleyebilirsiniz. Burada isterseniz yeni bir hesap oluşturabilir, mevcut hesabı seçebilir veya başka bir şirketin hesabına giriş talep edebilirsiniz.

 

\"7-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eğer Facebook reklam hesabınız varsa, Facebook reklam yöneticisi hesap ayarlarına gidin ve hesap kimliğinizi (account ID) kopyalayın. Ardından Business Manager için reklam hesabı talep et seçin ve hesap kimliğinizi aşağıdaki gibi gördüğünüz alana yapıştırın.

 

\"8-

 

 

 

 

 

 

 

 

3- Instagram hesabınızı Business Manager’a bağlayın

Bir sonraki adım olarak Reklam yapmak istediğiniz Instagram hesabınızı Business Manager’a bağlamanız gerekir. Bunu yapmak için “Instagram hesapları”nı aşağıda gösterildiği üzere ayarlardan seçmeniz gerekir.

\"10-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ardından Instagram hesap bilgilerinizi girerek Instagram hesabınıza girmeniz gerekiyor.

\"11-Business

 

 

 

 

 

 

 

Daha sonra business manager reklam yayınlamak istediğiniz Instagram hesabınızı Facebook reklam hesabınızla bağlayın şeklinde sizi yönlendirecektir.

\"12-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4- Power Editor`de Instagram reklamınızı oluşturun

Yukarıda belirtmiş olduğum tüm işlemlerin ardından Facebook Reklamları Power Editor kısmına giderek reklam verip veremeyeceğinizi görebilirsiniz. Business Manager içerisindeki Reklam hesapları başlığının altında Power Editör linkini bulabilirsiniz.

\"13-Power

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eğer ilk defa Power Editör kullanıyorsanız, Facebook reklam hesabınız dahil olmak üzere ekstra bir kaç şey indirmeniz (download) istenebilir.

\"14-

 

 

 

 

 

 

 

Ardından ekranınızda aşağıdaki gibi Instagram reklamlarını kullanabileceğinizi gösterir mesajı göreceksiniz.

\"15-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eğer bu mesajı görmezseniz + işareti ile kampanya oluştur tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

\"16-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu işlemleri tamamladıktan sonra ise, yeni kampanya oluştur veya var olan kampanyayı seçebilirsiniz. Instagram reklamlarında yüksek geri dönüşüm almak için çok önemli olan reklam hedefleri ve amaçlarına bağlı olarak buradan Websitesine tıkla, Mobil uygulama indir veya video görüntüle gibi eylem tuşlarını belirleyebilirsiniz.

\"17-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instagram reklam amaçlarını belirledikten sonra var olan reklam set’ini seçin veya yenisini oluşrurun ve yeni reklamınızı oluşturun tuşlarını sırası ile tıklamanız gerekecek.

\"18-Instagram

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklam oluştur butonuna bastıktan sonra Power Editor’de kampanyanız kısmına gideceksiniz, Burada reklamınız için ne kadarlık bütçe ayırdıysanız onu sisteme girecek ve ardından reklam düzenlemelerini görün tuşuna basacaksınız.

\"19-

 

 

 

 

Reklam ayarlarında günlük veya ne kadarlık reklam istiyorsanız onu belirleyip istemiş olduğunuz Instagram reklamının başlama tarihini belirliyorsunuz.

\"20-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aşağıda görüldüğü üzere Instagram reklamınızı yeniden düzenleyebilir, hedeflediğiniz kesimi, yal aralığını ve tarihini belirleyebilirsiniz.

\"21-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eğer Instagram reklamlarındaki hedeflediğiniz kesimi belirlediyseniz Yeni hedef kesimi (New Audience) yanındaki şağı tuşuna basmanız gerekiyor. Aksi halde, Hedeflenen kesimi düzenle tuşuna basmanız ve reklam hedef seçeneklerine tıklamanız gerekiyor.

\"22-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sıra geldi reklamınızın yerleştirme işlemine, eğer reklamınızın sadece instagram’da yayınlanmasını istiyorsanız Instagram hariç tüm seçenekleri kaldırın.

\"23-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instagram reklamlarının yerleşim yerini seçtikten sonra reklamdan beklediğiniz geri dönüşüme göre ödemek istediğiniz ücreti reklamınız gösterildiğinde ne kadar ödenmek istiyorsanız ona göre  düzenleyin.